עמיטל בראלי לאורי אריאל: “אל תכחיש את הטעויות“

 מועמד מפלגת יחד לכנסת, עמיטל בראלי (6) פנה היום (ג') במכתב גלוי לשר השיכון אורי אריאל, וזאת בעקבות דבריו של אריאל אתמול בכנס ירושלים על כך שבכנסת האחרונה לא עבר חוק אנטי דתי אחד.

 

"אורי אריאל מכובדי", פתח בראלי, המוצב במקום השישי במפלגת יחד. "אל תכשיר את השרץ! אני פונה אליך במכתב גלוי, כי אני מרגיש חובה לוודא שהדברים יישמעו בקול גדול וברור. האזנתי לדבריך בכנס ירושלים אודות החקיקה האנטי-דתית בכנסת האחרונה ולא יכולתי לשתוק. את הדברים יש להעמיד על דיוקם, ואל לנו לתת למערכת בחירות לסמא את עינינו מלראות את העובדות לאשורן".

"הבית היהודי, אותו בית שלא מתנצל ולא מגמגם", כותב בראלי, "ממש לא נהג כך לאורך כל הקדנציה האחרונה, לפחות בכל הנוגע לענייני דת ומדינה. רכבת הרים מסוכנת יצאה לה לדרכה לפני כשנתיים, ולמעט רגעי הפוגה קצרים, היא דהרה לה לאורך כל הדרך מטה-מטה. והבית היהודי? שתק, גמגם, עצם עיניים, סובב את הגב, התלבט, הצטרף, ולפעמים, לפעמים, אפילו מחה בקול ענות חלושה".

בראלי מזכיר לאריאל את גל החקיקה האנטי דתית בכנסת האחרונה. "האם אני צריך להזכיר לך, שישבת ליד שולחן הממשלה מדי שבוע, את חוק "הוועדה למינוי דיינים"? חוק שעבר והתקבל ונרשם בספר החוקים של מדינת ישראל. האם אני צריך להזכיר או להסביר לך את משמעות החוק? הידעת שבאתר הקרן החדשה לישראל מתגאים בכך שסייעו לקדם את החוק הזה? האין זה אומר דרשני?", תמה בראלי.

לדברי בראלי "החוק שינה את הרכב הועדה למינוי דיינים כך שחובה שיהיו בה לפחות ארבע נשים. בכך נתן המחוקק השפעה רבה יותר לארגוני הנשים הפלורליסטיות בוועדה (כגון בתיה כהנא דרור שקראה לנשים לא להינשא ברבנות). בנוסף קבע החוק כי בוועדה יכהנו אחד-עשר חברים (ולא עשרה כפי שהיה עד עתה) כאשר הנציגה הנוספת זו אישה שמתמנה על ידי שר המשפטים, ובכך שוב מוחלש הכוח של שומרי התורה בוועדה שדואגת למינוי הדיינים בבתי הדין ולשמירת התורה בישראל".

החלשת הרבנות הראשית

בראלי תוקף את התנהלותו של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. "בשנתיים האחרונות נתקלנו בתופעה מבישה. רעך להנהגת הבית היהודי, השר בנט, נמנע בעקביות, כשר הכלכלה, מלאכוף את חוקי השבת שבאחריותו. בתגובה לשאלת גולש, השיב בנט כי הוא "מתנגד לחוקי כפייה דתית, הם מזיקים ולא מועילים". ולטענתו, "אם יש אזור שבו רוב התושבים רוצים זאת, אז מגיע להם שיהיה. זאת, בניגוד אגב למרכזי מסחר בשבת. כאן זו בעיה שהורסת את הצביון של יום מנוחה בשבת וכופה על עובדים אחרים לעבוד בשבת". האם זו היא עמדת עולם התורה והיהדות? גם בנושא הגיור, מינוי מנכ"ל הרבנות הראשית ועוד פעל יו"ר תנועתך בניגוד לעמדת הרבנות הראשית וסייע להחלשת כוחה ומעמדה".

לסיום קורא בראלי לשר אריאל להישיר מבט אל המתרחש ולפעול כתף אל כתף לעצירת החוקים האנטי דתיים. "במשמרת שלך כשר בכיר בממשלת ישראל עברו חוקים אנטי-דתיים, ירד קרנה של הרבנות הראשית, נשחק מעמד בתי הדין, והועלו לשלחן הדיונים עוד עשרות רבות של חוקים הרסניים הרבה יותר, שעברו את ועדת השרים לענייני חקיקה בה ישבת, ומצויים גם הם בתהליכי חקיקה שונים, שלא היו נעצרים לולא נפלה הממשלה. אל לך להיתמם, אורי. ואל לך להציג מצג שווא בפני הבוחרים", כותב בראלי.

"אורי היקר, אחים למאבק על צביונה הרוחני של מדינת ישראל אנחנו. מכיר אני במידותיך הטובות, ביכולות הביצוע שלך ובעמידתך האיתנה על ערכיך. אנא ממך – הפסק להתכחש למציאות הקשה שהכתה בנו ללא רחם בקדנציה האחרונה. הפסק לקרוא ליריקות גשם, וחדל מיישור הקו עם עמדותיו הליברליות של בנט. הצטרף אלינו למאבק חסר פשרות בחקיקה האנטי דתית, לצד קידום חקיקה שתחזק את הזהות היהודית של מדינת ישראל, למען עמנו ולמען ערי אלוקינו. חזק ואמץ ואל תחת!".

 

מתוך סרוגים