מצביעים יחד - מצביעים בטוח

גולשים עושים סדר, בנתון המפתיע. אם נבדוק מעט יותר לעומק, נראה כי בשליש מהסקרים המפלגה אף קיבלה חמישה מנדטים, כאשר למפלגה חדשה שגורמים כה רבים מנסים להילחם נגדה ולהזיק לה, מדובר ללא ספק בהישג מרשים מאוד, אשר מראה עד כמה הציבור רוצה ודורש את בשורת מהאחדות שתנועת יחד מביאה לעם.

 

עד כמה תומכי ומצביעי המפלגה בטוחים בצדקת דרכם, ובכך שבעצם ההצבעה למען יחד הם עושים את הדבר הנכון למען עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל, תעיד העובדה הבאה: מאה! אחוז ממצביעי המפלגה איתנים בדעתם!.

 

הסקר שנערך הערב על ידי מינה צמח עבור ערוץ 2, הוא האחרון למערכת בחירות זו, ולכן נשאלו האם הם בטוחים בכך שיצביעו למפלגה עליה ענו בסקר כי יצביעו לה. המפלגה היחידה שכל מצביעיה בטוחים בהצבעתם, היא תנועת יחד.

 

אם נבדוק את נתוני שאר המפלגות, נראה כי לתנועת יחד יש רק אפשרות לגדול ולפרוץ קדימה ממספר מנדטים זה, שכן רק חמישים ואחד ממצביעי הבית היהודי בטוחים בהצבעתם, ורק שבעים וחמישה אחוז ממצביעי שס בטוחים כי אכן יצביעו למפלגה זו בבחירות.

 

אם ננסה לנתח את אחוזי המתלבטים של הבית היהודי, נוכל למצוא רבים מהם מתלבטים האם להצביע לליכוד, ואולי גם ליש עתיד, אך לפחות שליש מהמתלבטים ישקלו להצביע עבור תנועת יחד. המדובר בשני מנדטים אשר ייתכן ויצביעו ליחד.

 

החשבון הוא פשוט מאוד: אם ארבעים ותשעה אחוזים מתוך שלושה עשר מנדטים מתלבטים, מדובר בשישה מנדטים שאינם בטוחים, ואם שליש מהם מתלבט האם להצביע לתנועת יחד, הרי שייתכן ותנועת יחד תגדל על שני מנדטים על חשבון הבית היהודי.

 

ההבדלים בין יחד לבית היהודי ידועים, כאשר הדבר ברור כי יחד תשמור על הבית היהודי בנושאים בהם הוכיחה רפיסות, בעיקר בנושאים הקשורים לשמירה על עולם התורה, תמיכה בשחרור מחבלים מהכלא, ועוד נושאים רבים אשר הבית היהודי לא עמד איתן מולם בקדנציה היוצאת.

 

לכן נראה כי ההתלבטות היחידה היא האם להצביע למפלגה, אשר גורמים רבים מנסים לשכנע כי היא לא תעבור את אחוז החסימה ותגרום לאיבוד מאות אלפי קולות. אך עובדה זו אינה נכונה על פי אף סקר, כאשר כאמור יחד עוברת את אחוז החסימה בוודאות.

 

גם העשרים וחמישה אחוזים המתלבטים של מפלגת שס, לא נראה כי יש להם תחליף אחר להצבעה מלבד תנועת יחד, אשר הוקמה על מנת להיות הבית של כולם, חרדים, דתיים, מסורתיים, חילונים, אשכנזים וספרדים ללא תעמולה זולה של "מזרחי מצביע למזרחי".

 

נראה  כי גם שם ההתלבטות היא האם להצביע עבור מפלגה שאולי לא תעבור את אחוז החסימה ותגרום לנזק עבור עולם התורה. אך העובדה כי המפלגה מקבלת ארבעה מנדטים בטוחים, ועוד קרוב לארבעה מנדטים של מתלבטים, שוללת נימוק זה מכל וכל.

תגיות: